Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vivat, Španělsko! oslavuje Čechy

5. 1. 2009

Zdroj: Mladá fronta DNES
Datum vydání: 5.1.2009
Rubrika / pořad: Kultura - Kraj Moravskoslezský
Strana / zpráva 05
Autor: MARTIN JIROUŠEK

Vivat, Španělsko! oslavuje Čechy

Ostrava - Tucet Čechů, kteří se rozhodli natrvalo změnit svůj život a usadili se ve Španělsku, oslavuje dvanáctidílný dokumentární cyklus Vivat, Španělsko! – !Viva, Espaňa! ostravského producenta a režiséra Jaroslava Vašíčka. "Vydal jsem se do Španělska zjistit, jak si zde v současnosti vedou Češi, které sem osud zavál, nejen za lepším živobytím. Ptal jsem se jich mimo jiné na to, jak se s takovou změnou života vyrovnali a jak se proměnilo jejich cítění a myšlení," říká tvůrce dokumentárního cyklu. Před jeho objektivem se vystřídali: Jaromír Bažant, Kateřina Alavedra – Duchoslavová, Aleš Dvořák, Iva Fricová, Ladislav Kaplan, Soňa Klimešová, bratři Josef a Viktor Klimtovi, Jana Michálková – Rubesca, Jiří Popper, Pavel Tragan a Monika Zgustová. Jejich osudy jsou rozmanité, někteří zavítali do Španělska po sametové revoluci, jiní už v 60. letech. Dokumentární cyklus přichází od středy na obrazovky České televize a podle Vašíčka je to termín ideálně načasovaný pro reflexi Česka, které v současnosti usedlo do čela Evropské unie. Přestože je pohled režiséra dle jeho slov k Česku poměrně kritický, jeho dokument ukazuje skrytý potenciál Čechů. Jak už to v minulosti bývalo, i dnes platí pravidlo, že zlaté české ručičky se ve světě neztratí a kdo je šikovný, má cestu k úspěchu v zahraničí mnohem otevřenější než v domácích podmínkách.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Morava a Slezsko

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Super

(Tomas, 17. 4. 2009 23:47)

Dokument je moc pěkný, mám velice rád Španělsko a chci tam žít.

viva espańa

(Paula Espaňa, 3. 3. 2009 11:24)

Já se připujuji a děkuji za to, že někdo měl takovou myšlenku až ji zrealizoval.A že prostřednictvím TV můžou češi si udělat obrázek o české populaci žijící trvale ve Španělsku: PAULA -ŠPANĚLSKO

SVET BEZ HRANIC

(VÍTEZSLAV KLIMT, 27. 2. 2009 15:14)

MILÝ PANE VASÍCKU,SHLÉDLI JSME DOKUMENT VÁMI NATOCENÝ A VELICE DEKUJEME ZA VASI POZORNOST A SKVELOU PRÁCI.MOC SE NÁM LÍBÍ A DOUFÁME,ZE POMUZE BUDOCÍM CESTOVATELUM,KTERÍ,TAK JAKO MI SE ROHODLI PREKONAT HRANICE A TO NEJEN JEDNÉ ZEME ,ALE TAKÉ VLASTNÍ A VYDAJÍ SE ZA DOBRODRUZSTVÍM DO CELÉHO SVETA,PROTOZE HRANICE JSOU JEN TAM,KDE MI SAMI JE CHCEME MÍT.
ZE SPAÑELSKA VÁS MOC POZDRAVUJE
VÍTEZSLAV KLIMT S RODINOU

PROFESIONALITA NADE VSE

(JOSEF KLIMT, 26. 2. 2009 19:55)

Vázený pane Vasícek,velmi me prekvapilo dokoncené zpracování dokumentárního poradu Vivat Spañelsko.Potvrzuje mé ocekávání o Vasí profesionalite a odhodlání dotáhnout veci do perfektního konce.Tesím se na dalsí Vase projekty s velkou netrpelivostí.Bylo mi poctou,ze jsem Vás mohl poznat osobne a tesím se na dalsí setkání s Vámi a Vasí tvorbou.
Vivat Spañelsko a Vivat Vasícek
S pozdravem a prání mnoho úspechu ve Vasem zivote
a vsem co podnikáte
Josef Klimt z prosluñeného Spañelska