Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úspěšný díl seriálu "Ta naše povaha česká" v repríze

10. 5. 2014

A léta běží, vážení! Na dobré pořady se nezapomíná ani po čase...  www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1100627928-ta-nase-povaha-ceska/402213100011015-tricetileta-odyssea-obcana-blazka/

To jsem si uvědomil při repríze dokumentu režiséra a producenta Jaroslava Vašíčka "Ta naše povaha česká" - Třicetiletá odysea občana Blažka, když jej Česká televize vysílala 3.4. 2014 a následně umístila na iVysílání.

 A tak konečně (po nekonečných obstrukcích bývalého "takéředitele" ČT. Janečka, který zveřejnění Vašíčkových pořadů bezdůvodně blokoval), jsme nyní za generálního ředitele ČT, Petra Dvořáka, mohli tento díl dokumentárního cyklu Ta naše povaha česká opět ve vysílání spatřit.


Mnozí diváci České televize mají zcela určitě v paměti tento dokumentární seriál, který byl vysílán i během celého roku 2002. Právě díl natočený ve Frýdlantu v Čechách o byrokratických úřednících, byl diváky i kritikou nejlépe hodnocen za celý rok, včetně sledovanosti. Určitě si reprízu zasloužil, i umístění na iVysíláni ČT. Abych se přiznal, na dílu z Frýdlantu v Čechách mi trochu vadila délka jedné sekvence z vyprávění protagonisty, který si dlouze stěžoval na příkoří, spáchané na jeho osobě, rodině i majetku.

Avšak, když si uvědomíte komplikovanost problémů, nebylo před dvanácti lety vlastně jiné východisko, než před kamerou podrobně všechno vylíčit, aby to bylo pochopitelné pro diváky. Po této stránce patří režisérovi Vašíčkovi, a celému štábu, dodatečně poděkování za investigativní žurnalistiku obsaženou v tomto dokumentu, jejíž žánr byl v té době v Česku v plénkách. Nyní se jím novináři mnohdy lehkovážně a bez rozmyslu ohánějí, aniž by jejich zveřejněná kritika a pátrání neslo znaky důsledného odhalování nepořádků a podvodů v ČR.

Jak může divák vidět, kauza dopadla pro občana Blažka po více než třiceti letech dobře. Za dům mu byla vrácena peněžitá náhrada, jestli dostatečná, nechť divák posoudí sám.

Resumé: Filmový dokument  Mgr. Jaroslava Vašíčka je stále aktuální metodou i tématikou, protože i dnes se dějí podobné kauzy. Neměl by proto cyklus Ta naše povaha česká pokračovat dál, třeba pod jiným názvem? No uvidíme, co vše, nám divákům, ČT v budoucnosti v dokumentaristice a publicistice nabídne jako médium veřejné služby.
 
Květoslav Vícha, supereditor serveru www.pc-politika.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář